Kada me netko pozove da mu budem predavač na konferenciji, obično od mene prvo dobije listu pitanja koja mi pomažu da se bolje pripremim za predavanje. Ta pitanja prvo izazovu paniku i strah kod organizatora, ali ubrzo shvate da im pitanja mogu pomoći da se i sami kvalitetnije pripreme za organizaciju konferencije.
Odgovor na pitanje o formatu prezentacije se često podrazumijeva. Predavači mogu pretpostaviti da će oprema biti “kao i inače,” dok organizatori, a posebno vlasnici prostora, često misle da je njihov odabrani format standardan ili barem uobičajen.
No, stvari postaju ozbiljnije kad postavim još dva potpitanja:
- Koji je omjer stranica ekrana? Je li to 16:9 ili 4:3?
- Može li prezentacija biti u formatu PPTx, PDF ili Google Slides?
Neki stariji prostori i učionice još uvijek koriste projektore s omjerom stranica 4:3 i niskim rezolucijama poput 1024×768. Moderniji prostori obično imaju HD ili čak 4K ekrane, uglavnom s podrškom za omjer stranica 16:9. Neki noviji, širi ekrani imaju neobične omjere koji mogu prikazati više detalja, kao npr. ekran na slici iznad, pa je uvijek dobro unaprijed pitati kakva će biti očekivana rezolucija.
Što trebam znati?
Za mene je ključna informacija – koja je rezolucija ekrana. Ako je rezolucija preniska, detalji na mojim tablicama i ekranima Google Analyticsa mogu se izgubiti, jer jednostavno ne stanu na ekran. Zato vas ljubazno molim — dajte mi barem HD ekran rezolucije 1920×1080 ili više.
Što se formata datoteka tiče, u našim se krajevima najčešće koristi MS PowerPoint (PPTx), no neki predavači preferiraju Google Slides jer im omogućuje promjene u zadnji čas, čak i nekoliko minuta prije nego što uđu na pozornicu. Korisnici Maca možda više vole Keynote, a najmanje voljeni format je PDF. Naravno, poslat ćemo vam PDF da ga podijelite sudionicima (ako to dozvolimo!), ali, molim vas, nemojte nas tjerati da prezentiramo s PDF-om. Također, nemojte slati naše PowerPoint ili Keynote datoteke publici, jer time možete kršiti autorska prava. Datoteka koju vam pošaljemo ostaje na prezentacijskom računalu dok traje konferencija i nakon toga ju trebate brisati. What happens in venue, stays in venue. 🙂
Što ako organizator ne zna ove tehničke detalje?
Ako organizatori nisu sigurni u tehničku opremu prostora, važno je da što prije komuniciraju s vlasnicima prostora kako bi prikupili ove informacije. Bez tih detalja, predavači su prepušteni nagađanju i možda će doći s prezentacijama koje ne odgovaraju ekranu ili u formatima koji nisu kompatibilni s dostupnom opremom.
Sve u svemu, ako želite da vaša konferencija protekne glatko, komunicirajte formate prezentacija i tehničke mogućnosti što ranije. Vjerujte mi, predavači će vam biti zahvalni!
Pročitajte i ostala pitanja za organizatore konferencija, koja mi pomažu da se bolje pripremim na nastup.
Ukoliko želite da vam pomognem organizirati kvalitetnu konferenciju ili da vam dovedem kvalitetne predavače, slobodno me kontaktirajte. Rado ću biti gost na vašoj pozornici 🙂