Pitanje 08: Hoće li postojati snimka predavanja?

Zašto je važno unaprijed znati hoće li se predavanje snimati i gdje će snimka biti dostupna? U slučaju greške u komunikaciji između predavača i organizatora, mogli bismo svi završiti ne samo u tehničkim, nego i pravnim problemima.

Kada me netko pozove da mu budem predavač na konferenciji, obično od mene prvo dobije listu pitanja koja mi pomažu da se bolje pripremim za predavanje. Ta pitanja prvo izazovu paniku i strah kod organizatora, ali ubrzo shvate da im pitanja mogu pomoći da se i sami kvalitetnije pripreme za organizaciju konferencije.

Nastavljamo tamo gdje smo stali s prethodnim pitanjem o prijenosu uživo. Ovoga puta važno je odgovoriti na pitanje: Hoće li predavanje biti snimljeno i hoće li snimka biti dostupna nakon konferencije? Pitanje zvuči jednostavno, ali može imati velik utjecaj na pripremu i izvedbu predavanja.

Zašto ovo pitam?

Snimanje i dijeljenje predavanja može značajno utjecati na način na koji pristupam samom izlaganju. Neki predavači ne žele da njihova predavanja budu javno dostupna, pogotovo ako se radi o sadržaju koji inače naplaćuju kao dio radionica ili seminara. Zato je ključno unaprijed znati hoće li predavanje biti snimljeno i gdje će snimka biti dostupna.

Što još trebam znati?

Osim informacije o tome hoće li predavanje biti snimljeno, trebaju mi i odgovori na sljedeća pitanja:

  • Gdje će snimka biti dostupna?
    Hoće li se snimka objaviti na web stranici konferencije, na YouTube-u, Vimeo-u ili nekom drugom servisu? Hoće li video biti javno dostupan ili će pristup imati samo sudionici konferencije? Neke web stranice mogu biti zaštićene lozinkom ili skrivene, dok Vimeo omogućuje zaštitu videa lozinkom, a YouTube podržava prikaz videa koji nisu izlistani i koji se mogu pogledati samo ukoliko znate njihov točan URL.
  • Trebamo li potpisati ugovor o autorskim pravima?
    Ako organizator planira dijeliti snimke, često je potrebno definirati ugovor koji štiti predavače od neželjenog širenja sadržaja. Ovo je posebno važno za predavače koji ne žele da se njihov sadržaj slobodno distribuira, pogotovo ako isti materijal koriste na svojim plaćenim radionicama.

Moj pristup

Većinom nemam problem s time da se snimke mojih predavanja dijele, ali ipak postoje situacije kada ne mogu dopustiti da snimka bude javno dostupna. Jasno komuniciranje plana sa snimkama na vrijeme i unaprijed može pomoći da izbjegnemo puno nesporazuma i osigurati da svi budu zadovoljni. Ako unaprijed znam da će predavanje biti snimano i javno distribuirano, mogu se pripremiti na odgovarajući način, a i organizatori znaju na čemu su.

Što ako organizator ne zna hoće li snimke biti dostupne?

Ako organizator ne može unaprijed reći hoće li se predavanja snimati, to može izazvati probleme. Predavači trebaju znati hoće li snimka njihovog predavanja biti dostupna kako bi odlučili hoće li uopće sudjelovati u konferenciji ili seminaru te kako će se pripremiti za svoje izlaganje. Također niti organizatori ne vole situacije kada im predavači na dan konferencije ili kasnije zabrane distribuciju snimaka. Zato je najbolje sve dogovoriti unaprijed i osigurati da se svi osjećaju ugodno.


Pročitajte i ostala pitanja za organizatore konferencija, koja mi pomažu da se bolje pripremim na nastup.

Ukoliko želite da vam pomognem organizirati kvalitetnu konferenciju ili da vam dovedem kvalitetne predavače, slobodno me kontaktirajte. Rado ću biti gost na vašoj pozornici 🙂